Glasgow Bowling Clubs Ex-Presidents Association

 

Home    Committee    Photo Album    History    Fixtures    Fixture History   Contact

Past Presidents

    1923  T Henderson.  Wellcroft B C   1924  T Henderson.  Wellcroft B C  
    1925  T Young.  Broomhill B C   1926  Wm B Cowan.  Wellcroft B C  
    1927  T McBride.  Willow Bank B C   1928  J McAlpine.  Bellahouston B C  
    1929  J A Beaton.  Springboig B C   1930  A McLellan.  Pollockshaws B C   
    1931  J Thomson.  Partickhill B C   1932  J Wylie.  Wellcroft B C  
    1933  J R Mirrlees.  Willow Bank B C   1934   R J Robb.  Cathcart B C  
    1935  T Herd.   Partickhill B C   1936  Wm McCulloch.  Mount Florida B C  
    1937  Archd L Robinson.  St Vincent B C   1938  T S Logie.  Wellcroft B C  
    1939  J B Bodie.  Hyndland B C   1940  Wm Addison.  Kingswood B C  
    1941  D Smail.  Partickhill B C   1942  Thomas Kay.  Kings Park B C  
    1943  J W Brown.  Jordanhill B C   1944  Wm McLean.  Cardonald B C  
    1945  Dvd Kilgour.  Partick B C   1946  Michael Hook.  Titwood B C  
    1947  E D Fairfoul.  Hyndland B C   1948  Wm Young.  Govan B C  
    1949  Wm Garden.  Willow Bank B C   1950  R Wylie.  Wellcroft B C  
    1951  Jas Ireland.  Mount Vernon B C   1952  John Morrison. Cambuslang B C  
    1953  George G Forrest.  Pollockshields B C   1954  Alex George.  Cardonald B C  
    1955  William Ford.  Newlands B C   1956  John T Buchanan.  Burnside B C  
    1957  Douglas P Leask.  St Vincent B C   1958  David G Ednie.   Cardonald B C  
    1959  Robet Glen.  Govan B C   1960  Wm C Simpson.  Camphill B C  
    1961  James Shields.  Hillpark B C   1962  Jas McG Murray.  Killermont B C  
    1963  Wm Hood Scott.  Riddrie B C   1964  Robert Love,  Tollcross B C  
    1965  Jas K Taylor.   Hillpark B C   1966  Archd Hunter.  Linthouse B C  
    1967  David G Coutts.  Burnbank B C   1968  William Scott.  Cathcart B C  
    1969  George P Tainish.  Transport B C   1970  A K Lewis. MBE  Bellahouston B C  
    1971  A B Stark.  St Rollox B C   1972  Wm McCallum.  Cowlairs B C  
    1973  D Wright.   Govan B C   1974  Jas Sloan.  Cardonald B C  
    1975  J Robson.  Newlands B C   1976  J C Cunningham.  Whitevale B C  
    1977  D M Anderson.  Fairfield B C   1978  Alec Beveridge.  Springboig B C  
    1979  H Pollock.  Killermont B C   1980  John Henderson.  Farme B C  
    1981  James McDonald. Hillington B C   1982  Allan Frame. Woodend B C  
    1983  James Duncan. Hawthorn B C   1984  Charles Watson.  Linthouse B C  
      1984  David Anderson. Cumbernauld B C  
    1985  David Dalziel. Kelvindale B C   1986  William Maxwell. Fairfield B C  
    1987  J.S.Donaldson.  Bearsden B C   1988  A.D.Binnie.  Kingswood B C  
    1989  J Blakey.  Kingston B C   1990  William Brown. St Vincent B C  
    1991  Charles T McDonald.  Farme B C   1992  Jack Learmonth.  Blackhill B C  
    1993  J Wright.  Mount Florida B C   1994  William Kidd.  Shawlands B C  
      1994  John Black.  Cathcart B C  
    1995  George Todd.  Condorrat B C   1996  Alex Young.  Linthouse B C  
    1997  Ian Thomson.  Hyndland B C   1998  John McAlister.  Farme B C  
    1999  R Gilfilan.  Cumbernauld B C   2000  P Meehan.  Bar & Stroud B C  
    2001  R Paterson MA.  Kingswood B C   2002  D McBain.  Cardonald B C  
    2003  G Stirling.  Cumbernauld B C   2004  D McPhee.  St Vincent B C  
    2005  W Clark.  Kingswood B C   2006  H G Clark.  Kingswood B C  
    2007  Walter Rankin.  Hampden B C   2008  John Paton.  Yarrow B C  
    2009  J Hagan.  Kingswood B C   2010  David Fisher.  Linthouse B C  
    2011  George Turner.  Wellcroft B C   2012  John Mclean.  Hawthorn B C  
    2013  Ian Parker.  Fairfield B C   2014  Ronnie Gardiner.  Condorrat B C  
    2015  Martin Duncan.  Renfrew B C   2016  Len Canvin.  Willowbank B C  
    2017  Alex Moore.  Milton of Campsie B C   2018  Ian Milne  Kirkintilloch B C